Ilustracije Mladena Melanška

do 7. 6. 2014 v avli Doma II. slov. tabora Žalec

Vljudno Vas vabimo na odprtje razstave ILUSTRACIJ Mladena Melanška,  

ki bo v sredo, 14. maja 2014, ob 19. uri v avli Doma II. slovenskega tabora v Žalcu.

Avtor bo predstavil ilustracije iz zadnjega obdobja, namenjene mladini. Vse ilustracije je izdelal v digitalni tehiki.

Njegova dela bo predstavil Matija Plevnik, umetnostni zgodovinar.

Razstava bo na ogled do sobote, 7. junija 2014, vsak delovni dan od 9. do 13. ure ter v času prireditev v Domu II. slovenskega tabora Žalec.

O avtorju

Žalski ilustrator Mladen Melanšek se v svoji, zdaj že bogati karieri, se spoprijema z različnimi likovnimi tehnikami, kot so: akvarel, suha barvica, akril, tuš, kaligrafija, airbrush in v zadnjem obdobju tudi z digitalno tehniko. Ilustriral je že več knjig, tako otroških pravljic, lepopisje, kot tudi strokovnih knjig. Univerzitetni diplomirani umetnostni zgodovinar Matija Plevnik je njegovo delo ocenil takole:

Melanšek je suveren tako v ilustracijah, portretih, kot tudi v karikaturah. Je nedvomno mojster natančne risbe, s katero figure popolnoma akademsko umešča v prostor. Kot karikaturist se stilno približuje karikaturam Mikija Mustra. Osredotoča se predvsem na glavo upodobljenca, ki s tem postane nosilka globljih psiholoških pomenov. Z atributi karikiranih ljudi, pa jih na humoren način postavlja v njihova tipična okolja in dejavnosti. Le majhen razkorak pa loči njegove karikature od portretov. Pri obeh zvrsteh gre za natančno opazovanje in nato za podajanje bistva upodobljencev, le da je mera realizma pri portretih večja, posledično pa zamejena ustvarjalna svoboda, ki jo karikature v večji meri dovoljujejo in tudi zahtevajo. Obvladovanje portretnega medija dokazujejo tudi upodobljeni otroci, ki so zaradi neizrazitih obraznih potez zagotovo najtežji zalogaj vsakega likovnega ustvarjalca.

Širino znanja potrjuje tudi s tem, da se dokazuje tudi na področju industrijskega oblikovanja, pri katerem mora zajeti tri temeljne stvari: Prilagoditi se željam naročnika, v potencialnem potrošniku zbuditi zanimanje za izdelek ter pustiti svoj, neizbrisen pečat, ki pa mora ostajati v ozadju.

Po ustvarjalni plati je zagotovo njegov pomemben dosežek likovna izvedba stripa »Teorija zarote«. Z lahkotnostjo, ki jo prevevajo sličice, je opazen zagon, ki je ustvarjalca oddaljil od sivega vsakdana. Svoje bogate izkušnje dokazuje avtor s sproščeno, a natančno risbo. Sproščenost, igrivost, združeni z bogatim poznavanjem medija, privedejo do humornosti v likovnem izrazu, ter tako bralcu pričarajo popolno živost.

Melanšek se popolnoma suvereno loteva več slikarskih zvrsti in likovnih tehnik in v njih dokazuje svoje mojstrstvo. Najsi bo to slika domačije, panoramska tabla, ali pa študija futurističnega vozila, avtor kot umetniški kameleon obvlada prilagajanje likovnim govoricam in različnim zahtevnostim občinstva (konec citata).

 Avtor se v avli žalskega kulturnega hrama predstavlja z nekaterimi portreti, kratkimi stripi, naslovnicami knjig, akvareli. Prvič pa občinstvu predstavlja tudi nekaj ilustracij otroške slikanice v nastajanju.   

Galerija slik